ماجرای آرایشگاه کودکان

با هم وارد آرایشگاه بزرگا شدیم. کمی با تعجب به درو دیوار و ادما نگاه کرد، یواش یواش صورتش تغییر شکل داد و ناگهان گریه را سر داد .

همه توضیحی که بهش داده بودیم فقط تا جلوی سالن ارایش موثر بود , دیدن فردی نا آشنا که قیچی در دست‌ دارد و به او نگاه میکند برایش ترسناک است نباید هم انتظار داشت بچه ای که بغل غریبه ها نمیرود خود را در این شرایط قرار دهد.

خب ؟ راه چاره چیست ؟

توضیح ساده

با کلامی ساده و عامیانه، برایش توضیح دادم که موها مثل علف‌ باغچه رشد می‌کنند و اگر بهشون توجه نکنیم موها بلند میشن و قیافه ما را بهم میریزند , می‌توانید با یک نقاشیه ساده و موهای بهم ریخته هم اینکارو انجام بدهید و بگویید که ما نمیتونیم موهامونو شانه کنیم ضمن اینکه در حمام هم تمیز نمی‌شوند و از همه بدتر، قیافه زیبا و مرتب ما را زشت میکند .

سوال از او

بعد از توضیح این مساله و همراه کردن کودک با خود بیدرنگ از او سوال کنید ( حالا چه کار کنیم ؟ ) در جواب بگویید باید موها رو خوشکل کرد حالا وقتشه در کنار نقاشی قبل بک تصویر جدید از خود کودک با موهای مرتب با لباس رنگی بکشید و بگویید حالا هم خوشگلتر هستیم هم راحت شانه می‌شوند و هم خوب شسته میشود .

یادتان باشد به هیچ وجه از واژه های منفیه موهامونو بزنیم یا کوتاه کنیم یا قیچی کنیم یا مومهمونو بٍبُریم استفاده نکنید و فقط از کلمه خوشگل کردن استفاده کنید .

بهترین زمان

بهترین زمان برای اصلاح خصوصا اولین بار و تا زمانی که با اصلاح مسئله دارد زمانی است که کودک خوب خوابیده و سرحال است ، این مهم را زمانیکه از خواب بیقرار است یا از بازی یا مهد آمده و دوست دارد استراحت کند انجام ندهید و مطمئن شوید که کاملا سرحال و خوشحال است .

به تدریج با انها کار کنید

سیستم روانی کودکان با بزرگسال متفاوت است . جهت از بین بردن دلهره کودکان که بدون دلیل خاص در انها وجود دارد، وادار کردن ناگهانی و درگیر کردن بچه‌ها با ارایشگاه یا اتلیه برای از بین بردن ترس کار خوبی نیست. معمولا اینکار نتیجه مثبت که ندارد هیچ بلکه باعث افزایش ترس کودک می‌شود. باید کودکان از به تدریج حساسیت‌زدایی کنیم و ابتدا کودک را شرایط مشابه قرار داد . مثل شانه بازی قیچی بازی عکاسی بازی .

مثلا برای اینکار عروسک او را که از ارایشگاه یا عکاسی نمیترسد را بنشانیم و موهایش را کوتاه کنیم یا از او عکس بگیریم بعد از اینکه کودک کمی با این موضوع آشنا شد بدون اینکه خود او را درگیر کنیم می‌توانیم او را همراه با پدر و مادر به آرایشگاه یا اتلیه ببریم .

این اولین تجربه کودک از آرایشگاه و آرایشگر یا اتلیه و عکاس میباشد . اگر با گریه و مخالفت شدید کودک مواجه شدید، برای اینکار زمان دیگری را فیکس کنید و او را به خانه برگردانید و این جلسه را بعنوان جلسه معارفه تلقی کنید اما اگر سن کودک بالای 2 سال باشد و علت گریه او بی دلیل یا بخاطر غدیت کودک باشد کمی رفتار که متوجه شود کار خوبی نکرده توصیه میشود و بهترین راهکار این است که او را در شرایط قرار دهید.

بهتر آن است که برای اولین بار که وارد ارایشگاه کودک کوکی میشوید توضیحی به او ندهید و اجازه دهید با چشم فضا را ببیند و درک کند، بقیه کار را به پرسنل کوکی بسپارید و بخندید. با این کار به او اطمینان خاطر می‌دهید این را بدانید که او بیشتر از همه به شما اطمینان دارد .

نکته مهم :

( به هیچ عنوان دیگران را در آرایشگاه نشانش ندهید و نگویید: ببین ، اصلا دردش نمیاد , ببین گریه نمیکنه ) به جای آن از واژه های مثبت استفاده کنید مثلا بگویید این نی نی رو ببین موهاشو خوشکل میکنه میخنده !!! این نی نی رو ببین موهاشو خوشکل کرد جایزه گرفت !! یا همه دوستش دارن !!!

به کودک جایزه بدهید

یکی از نکان مهم تشویق کودک است . چند خوراکی پیش خود داشته باشید خوراکیهایی که خیلی دوست دارد و بعد از اصلاح به او بدهید . می‌توانید به او قول دهید و زمان خوردن این خوراکیه بخصوص را روزهای آرایشگاهش تعیین کنید، تشویق اطرافیان مثل پدر بزرگ و مادر بزرگ و خاله و عمه و … بعد از ارایشگاه تاثیر خوبی برای اصلاححهای بعدی دارد ولی جایزه ها نباید خیلی بزرگ باشد و توقع کودک را بالا ببرد . منظور ما فقط ساختن یک خاطره خوب است . بین جایزه و باج تفاوت وجود دارد و کودک باید این را بفهمد .

کیف لوازم اصلاح شخصی

در حال حاضر مدتهاست به خاطر مسائل بهداشتی و بیماریهای خطرناک معمولا بزرگسالان هم ازلوازم اصلاح عمومی برای اصلاح استفاده نمیکنند , در مجموعه کوکی این لوازم با قیمت مناسب برای تهیه موجود است ضمن اینکه حدود 60 – 70 درصد از مشتریان , عضو اشتراکی کوکی هستند که یکی از مزایای اشتراک داشتن کیف لوازم اصلاح شخصی است ( در بخش اشتراک میتوانید شرایط و مزایای اشتراک را مشاهده فرمایید ) .

از نظر روانی این که کودک برای خودش کیف لوازم اصلاح شخصی داشته باشد به او حس ارامش و امنیت می‌دهد به همین خاطر معمولا ما در ارایشگاه کوکی از بچه ها میخواهیم که رنگ مورد علاقه خودشان را انتخاب کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *